A Remembrance Sunday, vagyis az emlékezés vasárnapja a több mint kilenc évtizedre visszanyúló hagyomány alapján mindig az I. világháború harci cselekményeit lezáró tűzszünet évfordulójához, november 11-éhez legközelebbi vasárnapon esedékes.
Az 1919 óta évente megrendezett központi emlékünnepség helyszíne ezúttal is a háborús halottak tiszteletére emelt, London kormányzati negyedének közepén álló emlékmű, a Cenotaph volt.
A parlament híres toronyórája, a Big Ben 11 órát jelző harangjátéka után a felsorakozott tömeg kétperces néma főhajtással tisztelgett a halottak emléke előtt. A kétperces csend kezdetét és végét a brit hadsereg egy első világháborús ágyújának lövése jelezte.
Ezután helyezte el koszorúját a 87 esztendős II. Erzsébet királynő, aki a brit fegyveres erők összes fegyvernemének főparancsnoki tisztségét is betölti.
Koszorúzott az uralkodó férje, a 92 éves Fülöp edinburghi herceg is, aki a királyi haditengerészet tengernagyi rangját viseli, és a II. világháborúban aktív haditengerészeti szolgálatot teljesített.
Koszorúzott vasárnap a londoni emlékműnél Vilmos herceg, az uralkodó unokája, Károly trónörökös és a néhai Diana hercegnő elsőszülött fia, aki édesapja után a brit trón második számú várományosa. Vilmos a királyi légierő kutató-mentő helikopterpilótájaként szolgált, és tavaly a Falkland-szigeteken teljesített féléves szolgálatot. Néhány hete azonban leszerelt, és a jövőben egyre inkább a királyi családban betöltött státusából ráháruló kötelezettségekre összpontosít.
Koszorúzott a vasárnapi londoni megemlékezésen Vilmos öccse, Harry herceg is, aki szintén a brit légierő helikopterpilótája, és kétszer is frontszolgálatot teljesített Afganisztánban. Nem volt jelen Károly trónörökös, Vilmos és Harry édesapja, aki jelenleg Indiában tartózkodik hivatalos látogatáson.
A koszorúzás után a brit fegyveres erők tízezer veteránja vonult fel a Whitehallon, a kormányzati negyed főutcáján. A menetben jelen volt a hatvan éve véget ért koreai háború 500 brit veteránja is.
A Brit Birodalom az 1914-1918-as "Nagy Háborúban" csaknem 9 millió katonát mozgósított; közülük 908 ezer halt meg, több mint kétmillió megsebesült.
A hagyományos novemberi megemlékezés azonban már régóta nem csak az I. világháború brit áldozatainak szól; a britek ilyenkor a hadszíntereken akkor és azóta meghalt összes katona emléke előtt tisztelegnek. A II. világháborúban több mint 400 ezer brit és gyarmati katona vesztette életét, és 1945 óta is 16 ezer brit katona halt meg szolgálatteljesítés közben. A II. világháború vége óta 1968 volt az egyetlen olyan év, amelyben a brit hadsereg nem szenvedett hadszíntéri emberveszteséget.
Az utóbbi években már egyetlen brit I. világháborús veterán sem vehetett részt a hagyományos novemberi megemlékezéseken. Az I. világháború hadszínterein tényleges fegyveres szolgálatot teljesítő utolsó brit veterán, Harry Patch 2009-ben, 111 éves korában halt meg.